Bağırtlak

Diğer Adları : Siyah Karınlı Step Tavuğu,Pterocles orientalis

Anavatanları : Türkiye ve İran"da, Güneyde Suriye ve İsrail"e kadar yayılır.

Tanım : Bağırtlaklar, güvercin iriliğinde, kısa boyunlu, kısa ve tüylü bacaklı, kama biçiminde sivri ve uzun kuyruklu, bazı türleri sivri kanatlı kuşlardır. Parmakları kısa ve tüysüzdür. Arka parmak dumura uğramış, ayaktan biraz yukarda kısa bir mahmuz halini almıştır. Erkek ve dişi bağırtlakların görünümleri farklıdır.
Boyu 34 cm.’dir.Ergin erkeklerde başın tepesi, ense ve göğüs açık kül rengi, gerdan açık pas sarısı renktedir.Gerdanın altında siyah bir leke vardır. Sırtı ve kanat örtü tüyleri sarı gri renkte ve kanat üzerleri gri kahverengi lekelidir. Kol uçma tüylerinin üzeri gri sarı, el uçma tüylerinin üstü koyu gri, her ikisinin altları siyahtır. Kanat altı örtü tüyleri açık gridir. Göğüste siyah ince bir şerit vardır. Karın kısmı siyahtır. Kuyruk kısımları açık gri sarı, enine siyah renkte bantlıdır.Kuyruk altı tüyleri kirli beyaz renktedir. Dişileri aynı iriliktedir. Tepe ve göğüs kısmı soluk sarı kahverengi, üzeri boyuna koyu beneklidir. Sırt ve kanat üstü örtü tüyleri enine koyu şeritlidir. Yanakları kirli sarı, gerdanı beyazdır. Gerdanın altında siyah bir leke ve göğsünde ince siyah bir şerit vardır. Göğüs kirli krem sarısı; karın kısmı siyahtır.

Üreme Zamanları : Nisan Haziran

Üreme Yaşı : 1 yaş

Yıllık Yumurta Sayısı : 3-6 yumurta

Kuluçka Süresi : 21 gün

Yetiştirme Bilgileri : Yaşadıkları ortamla son derece uyumludurlar. Yumurtlama zamanı yaklaştığında kumun sığ bir yerine çoğunlukla 3 yumurta bırakırlar. Yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz yuvadan ayrılırlar ve kendileri yiyecek için tohum toplamaya başlarlar.

Geri