Temmnick Tragopan Sülün (Tragopan temmincki)

Diğer Adları : Crimson bellied Tragopan, Çin crimson sülünü, Temminck boynuzlu sülün.

Alt Türleri : Yok

Ana Vatanları : Kuzeydoğu Hindistan’da Myanmar’dan (Burma) kuzey Vietnam’a doğru ve oradan da orta Çin’e doğru bulunurlar.

Tanım : Erkeklerin başı kur yapma döneminde uzayan mavi yüz derisinin çevresinde bir maske oluşturacak şekilde siyahtır. Boynu ve göğsü koyu kavuniçi kırmızıdır. Vücudun geri kalan kısmı kızıldır. Göğsün alt kısmında gri noktalar kanatlarında ve kuyrukta kenarları siyah beyaz noktalar vardır. Satyr Tragopandan farkı kuyruğu daha kısa alt kısımları daha gri, genel olarak daha açık renkte ve yüz derisi daha büyüktür. Dişileri ise Üst kısımlar grimsi kahverengi renktedir. Siyahımsı benekler vardır. Açık sarıdan grimsi beyaza kadar uzanan ok şeklinde lekeleri vardır. Çene ve boğazı açık sarıdan beyazımsıya uzanan renktedir ve siyah çizgiler vardır. Alt kısımları açık kahverengindedir. Beyazımsı noktalar ve siyah lekeler vardır.

Üreme Zamanları : Nisan sonundan Haziran’a kadar.

Üreme Yaşı : İkinci yıl. Ancak ilk yıl dişiler daha büyük erkeklerle bir arada tutulursa fertil yumurta verebilir.

Yıllık Yumurta Sayısı : 3 ile 6 yumurta.

Kuluçka Süresi : 28 gündür.

Yetiştirme Bilgileri : İyi bir şekilde yetiştirilebilmektedir. İnsana çabuk alışırlar ve elden yem yedirilebilirler. Çift beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Yumurta yemi, canlı yem ve tahıllarla birlikte yeşilliği de severler.

Geri