Kan Sülünü (Ithaginis cruentes cruentes)
Alt Türleri : Himalaya kan sülünü, Tibet kan sülünü, Kuser kan sülünü, Mrs.Vernay kan sülünü, kaya kan sülünü, Clarke kan sülünü, geoffroy kan sülünü, berezowski kan sülünü, beick kan sülünü, bianchi kan sülünü, david kan sülünü.

Ana Vatanları : Himalayalar, Nepal’den Tibet’e ve oradan Burma üzerinden Kuzeybatı Çin’e doğru.

Tanım : Hem boyut hem de şekil olarak diğer sülünlerden farklıdır. Beyaz ibiği vardır ve gözün altında ve üstünde siyah çizgi bulunmaktadır. Orbital deri ve boğaz kırmızıdır. Göğüsün üst kısmı kırmızı, ince çizgiler olan soluk açık tabamsı sarıdır ve karnı çizgilerin daha belirgin olduğu daha açık kahvemsi sarıdır. Vücudun geri kalan kısmı gri, beyaz ve kahvemsi sarı çizgilidir. Kuyruğu kırmızıdır gri ve açık tabamsı sarı çizgiler vardır. Dişilerin baş alın ve boğaz açık pas rengidir. Başın üst ve boynun arkası gridir. Vücudun geri kalan kısımları kahverengidir ve daha koyu kahverengi çizgiler vardır.

Üreme Zamanları : Nisan ve Mayıs aylarında. 

Üreme Yaşı : Erkekler 1 yaşında ergenliğe ulaşırlar.

Yıllık Yumurta Sayısı : 5-12 yumurta.

Kuluçka Süresi : 27 – 29 gün.

Yetiştirme Bilgileri : Bu sülünler Dünya’da yaygın olarak bulunmamaktadırlar. Paraziter ve enfeksiyöz hastalıklara dirençli olmadıklarından üretimleri oldukça zordur. Tabiatta meyve ve yeşil ot filizi yiyerek beslenirler. Yuvalarını genellikle yerde kurarlar.

Geri