Kahverengi Kulaklı Sülün (Crossoptilon mantchuricum)
Diğer Adları : Mancurian kulaklı sülün.

Alt Türleri : Monotipik.

Ana Vatanları : Kuzey doğu Çin’de dağlık karma kozalaklı ağaçların ve kışın yapraklarını döken bitkilerin olduğu ormanlar.

Tanım : Büyük bir sülündür. Başının tepesi kadifemsi siyah tüylerle kaplıdır. “kulakları” beyazdır ve çenenin altından başlayıp kulakların arkasına kadar uzanırlar. Yüz derisi kırmızıdır boynu siyahtır ve sırtının alt kısmına ve kanatlara doğru kahverengiye gölgelenen eflatunsu bir parlaklık vardır. Kuyruk tabanı gümüş grisidir. Kuyruk tüyleri koyu kahvedir. Olgunlaşmamış kuşlar kahverengi beneklidir ve 5 aylıktan itibaren yetişkin tüylere kavuşurlar. Erkek ve dişi benzerdir. Erkekler mahmuzlarından ayırt edilirler. Erkeklerin mahmuzları daha iri ve yuvarlaktır. Mahmuzlar 4 aylıktan itibaren göze batmaya başlarlar. Dişiler daha ufaktır.

Üreme Zamanları : Nisan’dan Haziran’a kadar.

Üreme Yaşı : 2. yıl.

Yıllık Yumurta Sayısı : 5 ile 8 yumurta.

Kuluçka Süresi : 26 – 27 gündür.

Yetiştirme Bilgileri : Oldukça iyi kazıcı bir kuş türüdür. Kafeslerdeki bitkilerin ömrü uzun değildir. Yeşilliği çok severler. Sıcağa ve rutubete karşı fazla dayanıklı değillerdir. Onun için iyi drene edilmiş zemini olan ve gölgelik kafesler tesis edilmelidir. Mavi ve Beyaz kulaklı sülünlerdeki özellikler bunlarda da mevcuttur.

Geri