İbiksiz Ateş Sırtlı Sülün (Lophura erythropthalma)

Diğer Adları : Kırmızı kuyruklu sülün

Alt Türleri :
1)Lophura erythropthalma erythropthalma
2)Lophura erythropthalma pyronata

Ana Vatanları : Malayan yarım adası, Sumatra ve Bornea

Tanım :
L.e.erythropthalma : Erkeklerin başında ibik yoktur. Yüz uzantıları kırmızı ve büyüktür ve üstteki iki lobu gösteriş sırasında yükselir ve bunlar puanlıdır. Başının tepesi, boğazı, kulak örtüleri ve boynu morumsu siyahtır. Sırtı kanatları ve vücudunun yan tarafları morumsu siyahtır ve gümüş grisi ince dalgalı çizgiler vardır. Sırtının orta kısmı metalik koyu mordur ve koyu kızıl kahverengi saçakları vardır. Gagası yeşilimsi beyazdır. Dişiler kahverengimsi başı, duman rengi çenesi ve boğazı haricinde tamamen siyahtır. Tüyleri karın, uyluk ve anüs haricinde görünen kısımlarda çelik mavisi parlaklığındadır. Gagası siyah yüzündeki uzantılar kırmızıdır. Bacakları mavimsi siyahtır Erkekteki gibi keskin mahmuzlara sahiptir.

L.e.pyronata: Erkekler erthropthalma’dan farkı boynunun ve sırtının üst kısmının siyah benekli açık gri renkte olması ve ok şeklinde beyaz çizgiler olmasıdır. Vücudunun yan tarafları ve göğsündeki tüyler mızrak şeklindedir ve ok şeklinde geniş çizgilere sahip morumsu siyah renkte butu koyu kestane üst kuyruk örtüleri metalik mavi renktedir. Dişiler erythropthalm’ya benzer.

Üreme Yaşı : Birinci yıl bazen ikinci yıl

Yıllık Yumurta Sayısı : 3-6 yumurta

Kuluçka Süresi : 24 gün

Yetiştirme Bilgileri : Bu kuşları başarılı bir şekilde üreten üreticilerin sayısı çok fazla değildir. Yakın zamanda San Diego ve Fort Worth hayvanat bahçeleri de dahil olmak üzere Dünya çapındaki hayvanat bahçelerinde 36 adet kuşun olduğu tahmin edilmektedir.

Geri