Hatun veya Elmas Sülün (Chrysolophus amherstiae)

Ana Vatanları : Güneybatı Çin, Kuzey Burma, Büyük Britanya’nın bazı kısımlarında da lokal olarak bulunmaktadır. Adını Amherst kontesi Sarahtan almıştır. Hindistan Hükümet Generali ve Sarah’ın kocası William Pitt Amherst 1800 lerin başında bu Kuşları Londra’ya göndermekle sorumluydu.

Tanım : Erkekler Başın üst kısmı kısa metalik yeşil, ibik koyu kırmızı dar ve uzun tüydür, Gagası mavimsi gri, İris sarı, kanat ve sırtında metalik mavimsi-yeşil ışıltılı yeşil ile sonlanan siyah kenarlı yuvarlak tüyler vardır. Üst ve orta sırt yeşil çizgili siyah renkte ve geniş açık sarı kenarları var. Göğsü metalik mavimsi yeşil ve kenarları siyah olan yuvarlak tüyler vardır. Bu tüylerin uçlara en yakın kısmında yeşil renk bulunmakta dır Göğsün alt kısmı, kaburga ve kalçaları arasındaki kısım beyaz. Bazen alt yanlardaki beyazın üzerinde soluk sarı benekler vardır. Yelesi beyaz ve içinde kahve siyah damarlar vardır. Bacakların uyluk kısımları siyah beyaz ve kahverengi benekli, ayakları mavimsi gridir. Dişiler başın üst kısmı siyah çizgili kırmızımsı kestane rengindedir. Yüzü açık sarı ve bol miktarda kırmızımsı kestane rengi vardır. Gaga mavimsi gri, iris kahverengidir. Vücudu kanat ve sırtı kırmızımsı açık sarı ve kırmızımsı kestane rengindedir. Sırtında kestane rengi siyah çizgiler vardır.

Üreme Zamanları : Nisan sonu

Üreme Yaşı : İlk yıl

Yıllık Yumurta Sayısı : 24-36 yumurta

Kuluçka Süresi : 22 gün.

Yetiştirme Bilgileri : Kuşhanelerde üretilmesi problemsizdir. Altın sülünle melezlenirler. Kuş üretmeye başlayanlar için idealdir. Bu kuşlar yumuşak başlıdır. Ve beyaz güvercin ve ispinoz gibi kuş türleri ile beraber tutulabilirler. Bu kuşların kümesleri oldukça büyük olmalı, dal parçaları ve diğer objelerle zenginleştirilmelidir.

Geri