Gümüş Sülün (Lophura nycthemera)

Alt Türleri : 15 adet alt türü vardır. Gerçek gümüş sülün Lophura nycthemeradır. Diğerleri: L.n.lewisi, L.n.annamensis, L.n.engelbachi, L.n.beli, L.n.berliozi, L.n.rufipes, l.n.ripponi, L.n.jonesi, L.n.occidentalis, L.n.beaulieui, L.n.fokiensis, L.n.whiteheadi, L.n.omeiensis, L.n.rongjiangensis.

Ana Vatanları : Güney batı Çin, doğu Burma, güney Vietnam, güneybatı Kamboçya, güneydoğu Tayland, kuzey Laos ve Hainan adası

Tanım : Erkeklerde uzun siyah bir ibik siyah bir çene ve boğaz ve parlak mavimsi siyah bir karın vardır. Vücudunun geri kalan kısımları beyazdır ve pek çok siyah çizgi vardır. En çok dikkat çeken yeri kur yapma esnasında daha da belirginleşen parlak kırmızı yüz uzantılarıdır. Parlak tüylere ikinci yılda sahip olurlar. Dişilerin her tarafı soluk zeytin kahverengisidir. Karın çizgileri dişiden dişiye değişir birbirinin aynı olan dişi çok azdır. Erkeklerde ve dişilerde gagalar gri ve ayaklar kırmızıdır. Olgunlaşmamış erkekler dişilere benzer.

Üreme Zamanları : Mart ortası başlar.

Üreme Yaşı : İkinci yıl.1.yıl da olabilir.

Yıllık Yumurta Sayısı : 6-15 yumurta

Kuluçka Süresi : 25-26 gün

Yetiştirme Bilgileri : Sülün yetiştirmeye yeni başlayanlar için en uygun sülündür. Erkekler bazen bakıcılarına ve dişilere karsı saldırgan olabilir. Ama bu tür huylar kuştan kuşa değişir, bazıları da evcilce insana yaklaşır. Yüksek proteinli yavru maması kullanılmalıdır.

Geri