Sütün Faydaları Sütlü Tarifler

Sütün En Doğal Hali...

BİR SMS İLE KAPINIZA GELSİN!

Manisa Harmandalı yolu üzerinde kurulu çiftliğimizde yetiştirdiğimiz hayvanlardan elde ettiğimiz günlük sütümüz %100 en doğal hali ile kapınıza geliyor. Bunun için tek yapmanız gereken 0 530 858 21 11 numaralı hattımıza adres ya da konumunuzu mesaj göndermek...

Avrupa Birliği onaylı çiftliğimizde tam otomatik makinelerle, el değmeden hijyenik ortamda şişelenen sütlerimiz çiğ şekilde yağı alınmadan sofranıza gelsin.

 

ALO SAYA SÜT SİPARİŞ HATTI - +90 530 8582111

 

Hastalıktan ari işletme nedir?

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.

Onaylı Hayvancılık İşletmesi nedir?

Hastalıktan ari işletmelerinin işletmeye ait her türlü kayıt tutmaları, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulamaları ve bununla ilgili kayıtları tutmaları, çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarının limitlerin altında olmaları durumunda işletmeye onaylı hayvancılık işletmesi denilmektedir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynadığı söyleniyor.
• Hiçbir işlem görmediği için pastörize edilen sütlere göre içinde vücuda faydası olan bakteriler bulunuyor.
• Raf ömrünü uzatmak gibi bir düşünce olmadığı için içinde kimyasal bulunmuyor.
• Yine herhangi bir işlemden geçmediği için, sahip olduğu vitamin ve mineraller en doğal ve zengin haliyle bulunuyor.
• Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklardan koruma gücünün işlem görmüş sütlere göre yüksek olduğu ve kemik gelişimine daha fazla etkileri olduğu da yaygın olarak bilinen faydaları arasında.

Bunları bilmeden olmaz: Çiğ sütün zararları nelerdir?

Çiğ sütün faydalarını saydığımıza göre sıra geldi zararlarını öğrenmeye. Eğer çiğ süt kullanmaya karar verdiyseniz şu etkileri de aklınızda bulundursanız iyi edersiniz:

• Çiğ süt, işlem görmemesi nedeniyle birçok fayda barındırsa da bu özelliği nedeniyle insanlara da bulaşabilen bruselloz ve tüberküloz gibi birçok hastalığa yol açan bakterileri de vücuda taşıyabiliyor.
• Sütün alındığı ineğin nasıl koşullarda yetiştirildiği ve sağıldığı bilinmediğinden hijyenik eksiklikler söz konusu olabiliyor.
• Aynı şekilde sütün sulandırılması ya da içine farklı maddelerin konulup konulmaması gibi durumlar tam olarak bilinemediğinden alınan sütün yüzde yüz doğal olduğu şüphesi oluşabiliyor.

 

Çiğ sütü satışı başladı diye seviniyoruz, sevinmekte haklıyız, üzüldüğümüz, ABD ve AB halkı çiğ süte erişirken biz yıllarca mahrum kaldık, yerine UHT denilen 130 derecelere kadar ısıtılıp içindeki tüm faydalı faydasız bakterileri öldüren sistem ile üretici açısından sadece raf ömrü uzun olsun diye kullanmak zorunda kaldık. 

Kimimiz çiftliklerden, kimimiz sokak sütçüsünden aldık, ama içimizde hep bir kuşku vardı, hayvan sağlıklı mı, nasıl beslenir, hayvan refahı koşulları uygun mu gibi sorular hep kafamızı kurcaladı, kurcaladı ama tükettik. Artık kafamız rahat...

Hastalıktan ari ve Avrupa birliği onaylı çifliğimizde sütlerin, veteriner hekim kontrolünde sağımından sonra paketlenmesine kadar gecen süre tüm hijyenik koşullara uyularak sizlere ulaştırılıyor.